E-Ticaret ve Bursa'da Önemi

E-Ticaret ve Bursa'da Önemi

E-Ticaret ve Bursa’da Önemi

Elektronik ticaret ya da halk arasında bilinen adıyla e-ticaret 1995 yılından sonra insanların hayatına internet kullanımın artmasıyla giren bir ticaret türüdür. Mal ve hizmetlerin tanıtım , satış , dağıtım ve ödemelerinin bilgisayar ağları üzerinden web siteleri aracılığıyla yapılan bu ticaret teknolojik gelişmelerle birlikte pazardaki payını oldukça artırmış ve son dönemlerde akla ilk gelen ticaret türü olmayı başarmıştır. Ticaret sektöründe Türkiye’de öncü bir şehir olan Bursa da e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yapmış ve yerel olarak kabul edilebilecek firmalar tüm ülkeye ürün ve hizmetleri hızlı şekilde satar hale gelmiştir. Bursa’nın kendisine has lezzetleri,ürünleri,kumaşları ülkenin dört bir yanına dağılmış Bursa bu sayede marka değerini artıran bir şehir olmuştur.

E-Ticaretin Konumu

E-Ticaret sunduğu birçok avantaj ile dünyada da ülkemizde de oldukça yaygın bir konuma sahiptir. E-ticareti bu denli avantajlı ve gözde kılan birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan ilki hedef kitlesine direkt olarak ulaşım sağlanılmasıdır. Bu sayede ürün ve hizmet sunanlar ve alıcılar arasında hızlı bir bağ kurulmaktadır. İkinci olarak ucuzluktur. Belli bir ortam ya da fazla bir çalışana ihtiyaç duymadan işletmeler ürünlerini ve hizmetlerini alıcılarla buluştırmaktadırlar. Bu sayede ürünün fiyatı düşmekte hem alıcı hem satıcı açısından olumlu bir fiyat ortaya çıkmaktadır. Son olarak ise e-ticaretin kolay olması ve herkes tarafından kullanılabilen internet üzerinde olması sayesinde satış kolaylıkla yapılmakta ve ürün için mesafe kat etmeye gerek kalmamaktadır. Bu nedenlerle dünyada çok önce başlayan e-ticaret ülkemize de geç de olsa giriş yapmayı başarmış ve girdiği andan itibaren tercih edilmiştir. Özellikle ticaret merkezi olan Bursa’da ürün ve hizmetlerin satışına geleneksel yöntemlerin yanında e-ticaret Bursa ürün ve hizmet satışında bulunan işletmeler bu sayede tüm ülkeye açılıp büyümeyi başarmışlardır.

E-Ticaret ve Bursa

E-ticaret ilk başlarda ülkede olduğu gibi şüpheyle bakılsa da yenilik ve gelişme konusunda öncü olan Bursa e-ticaret konusunda da hızlı ve emin adımlar atmıştır. Bu sayede Bursa’ya has ürünlerden Bursa’da hizmet veren birçok işletmeye varan bir e-ticaret ağı başlamıştır. Bursa’da varlık gösteren firmalar Türkiye’ye açılmış bu sayede hem Türkiye hem Bursa kazanmıştır. Bursa’nın önde gelen birçok firması e-ticaret sistemlerini geliştirmeye önem vermektedir.

DİĞER BLOG / DUYURU