SEO'nun Siteniz İçin Faydası Nedir ?

SEO'nun Siteniz İçin Faydası Nedir ?

SEO'nun Siteniz İçin Faydası Nedir ?

SEO kelimesi search engine optimization ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Türkçe olarak bakıldığında arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. SEO internet projelerinin kurallar aracılığıyla uygun hale getirilmesi ve sitelerin üst sıralara çıkmasını sağlayan bir araçtır. Reklam dışında organik yol olarak tanımlanacak bir yoldan da müşteri çekmeyi amaçlayan firmalar sıklıkla bu yola başvururlar. Bu yol için belli başlı stratejiler ile hareket edilmektedir. Bu stratejiler sayesinde ön plana çıkmayı başarıp rekabetin üst düzeyde olduğu e-ticaret piyasasında firmalar kendilerini bir adım öne geçirmeyi amaçlarlar. SEO'nun önemi ise özellikle doğru hedef kitleyi seçme yolundan geçmektedir. Ürün görsellerinin orijinalliği ve kalitesi sayesinde firmaların sahip olduğu e-ticaret siteleri arama motorları tarafından tanınır ve yukarı diye tabir edeceğimiz ilk bakılan yere geçer.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO esas olarak bir kalite çalışmasıdır. Arama motorları sitelere belirli kurallar ile kalite puanı vermektedir. Bu kalite puanlarını etkileyen bir çok etmen bulunmaktadır. İlk olarak site genelinde kullanılan metin ve görsel içerikleri gelmektedir. Bu içeriklerin temiz ve orijinal olması kaliteyi artırmaktadır. İkinci olarak hızlı kod yapısı gelmektedir. Hızlı kod yapısı ile kullanıcıların siteye ulaşımı kolaylaşmaktadır. Son olarak ara yüz ve arama motoru etiketi kaliteyi belirlemektedir. Ara yüzün kullanıcı dostu olması kullanıcıları kendisine çekmektedir. Ayrıca arama motoru etiketi ile aranılan şeyin bulunmasını kolaylaştırmak kaliteyi artıran bir diğer unsurdur. Bu şartlar dahilinde SEO aracılığı ile kendisini ön plana çıkarmak isteyen firmalar sitelerini kurduktan 6 ay sonrasına kadar düzenli içerik girmelidirler. Bununla birlikte sürekli güncellik ve orijinallik siteyi engel yemekten korumaktadır. En çok aranılan kelimelerden oluşturulan metinler ile siteler internet ortamında tanınabilir. SEO'nun önemi bu yapım şartlarına parelel olarak artmakta ve site sahiplerine fayda sağlamaktadır.

Ticari Amaç Gütmeyen Sitelerde SEO'nun Önemi

Ticari amaç gütmeyen siteler genellikle kullanıcıları eğlendirmeye ve bilgi vermeye odaklanmış sitelerdir. Bu ortamlar için ticari bir fayda önemli olmasa da düzenli bir takipçi kitlesi oluşturmak önem taşımaktadır. Bu aşamada SEO'nun önemi dikkat çekmektedir. Satılan bir ürün yoktur sadece verilen bir bilgi vardır bu nedenle bilgiyi dikkat çekici eğlenceli ve kopyalardan uzak anlamlı şekilde vermek SEO açısından oldukça önemlidir.

DİĞER BLOG / DUYURU