Sticker

Sticker

Sticker

Ticaretin en önemli amacı akılda kalmaktır. Bu sayede müşterilere bir kez daha ulaşmayı ve ticaretten elde edilen gelirin devamlılığı sağlanır. Bu akılda kalıcılık için ise ilk temel yol reklamdır. Reklam denilince broşür,el ilanı ve diğer materyaller gelse de markanın kalıcı olması ve sürekli göz önünde olması için sticker ön plana çıkmaktadır. Sürekli göz önünde olması sayesinde akılda kalıcılık sağlayan bu ürün kaliteli bir marka imajı için oldukça önemlidir. Firma logosu, iletişim bilgileri, ya da firmayı hatırlatan stickerlar algıda seçiciliği fark etmeden müşteride yaratmayı sağlamaktadır. Herhangi bir ihtiyaç dahilinde ihtiyaca hitap eden ürün için akla ilk gelen stickerdaki marka olmaktadır. Stickerlar her yerde kullanılması kolay bir reklam ürünüdür. Buzdolabı, bulaşık makinesi,kapılar,doğalgaz kombisi gibi yüzeylere yapıştırılan ve kolay kaybolmayan bu ürünler uzun süre marka tanıtımının yapılmasını sağlamaktadır.

Sticker Nasıl Yapılır?

Süsleme,bilgilendirme gibi alanlarda sıklıkla kullanılsa da sticker ticaret için önemli bir reklam aracıdır. Bu nedenle yapım aşaması da bu alanlara göre belirlenmektedir. Öncelikle bilgisayar üzerinden konuya ve tercihe göre bir tasarım yapılmaktadır. Bu tasarımda marka,slogan,iletişim adresi gibi unsurlar bulunabilir. Bu tasarım yapıldıktan sonra boyut seçimi yapılmaktadır. Boyut seçimi genellikle kullanım alanına göre değişmektedir. Beyaz eşya,kapı,bilgisayar gibi eşyalar için genellikle küçük duvarlar,dolaplar ve masalar için büyük tercih edilmektedir. Bu aşamadan sonra basım aşamasına geçilebilir.Basım aşamasında ilk dikkat edilmesi gereken tasarımdakinin aynısını yansıtmasıdır. Renk,yazım ya da boyut gibi tasarımdaki hatalar varsa gözden geçirilmesi için örnek baskı yapılır. Örnek baskıda hata görülmemiş ve istekleri karşılamış ise istenilen sayıya göre seri basım yapılır. Seri basımda sticker çeşitlerinin bir yüzünde özel yapışkanlı baskı diğer yüzünde de görsel tasarım baskısı yer alır. Tercihen kağıt olsa da plastik ya da PVC gibi malzemelerden de üretilen çeşitleri bulunmaktadır.

Sticker Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş geliştirme ve markaların akılda kalması gibi nedenlerle tercih edilen stickerlaryapımı kolay gözüken ancak içinde birçok dikkat edilmesi gereken unsur bulunduran bir reklam aracıdır.Dikkat edilmesi gereken unsur kalitedir. Kaliteli olanlar uzun ömürlü ve estetik yapıda üretilenlerdir. Yüzeyi parlak bir beyaz vinil üzerine yapılması suya dayanıklı ürünler elde edilmesini sağlar. Suya dayanıksız stickerlar ilk su ile temaslarında soyulma ve dağılma tehlikesine sahiptir. Vinil kullanımı bunun önüne geçer ve kişilerin çıkartmaları daha kolay şekilde kullanmasına yardımcı olur. Kalite için diğer bir olmazsa olmaz renktir. Renk tasarıma asıl şeklini veren unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle kaliteli mürekkep ile basımın yapılması rengin uzun bir süre boyunca dayanmasına ve stickerın ilk kullanımda renginin solup cazibesini yitirmesini önler. Son olarak önemli unsur stickerların kesimidir. Kesimin göze hoş şekilde sıra dışı yapılması alacağınız akılda kalıcılık unsuruna etki yapar. Bu nedenle tasarıma göre özel kesimli sticker kullanmak tercih edilmelidir.

Sticker Çeşitleri

Çeşitleri tasarımına,şekline,boyutuna ve kullanım alanına göre değişmektedir. Markalaşma amacı taşıyan işletmeler genellikle küçük boyutlu renkli ve markalarının yer aldığı stickerları tercih etmektedir. Bunun nedeni buzdolapları,çamaşır makineleri gibi sıklıkla kullanılan eşyaların üzerinde insanların gözüne sürekli çarpma amacını taşımasıdır. Masalar için ya da daha büyük çaplı eşyalar için ise boyut büyümektedir. Dış mekân için şartlardan korunmak için su geçirmez ya da plastik sticker en çok tercih edilenlerden birisi olmaktadır. Stickerın adedi de bu çeşitleri etkileyen unsurlardandır.

Sticker İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ